Gorkhi-Terelj Milli Parki

Ulan Bator’a 70 kilometre uzaklıktaki Gorkhi-Terelj Milli Parkı, yüksekliği 2400 metreyi bulan dağların arasında, kilometrelerce uzunluktaki yemyeşil vadilerden oluşuyor. Tepelerde şaman kayaları, gizli Budist tapınakları yer alıyor. Park turizm yönünden çok ilgi çekiyor. Vadi ve yamaçlar turistlik amaçla kurulmuş, Ger kamplarıyla dolu. Vadi, yaz boyunca; sesizlik arayan, doğada yürüyüş yapmak, ata binmek, farklı kaya oluşumlarını görmek, yerel çadırlarda konaklamak isteyen misafirlerini ağırlıyor.


Uçsuz bucaksız yemyeşil çaydırlar yer yer tepelere doğru yerlerini köknar ormanlarına bırakıyor. Bazı bölgelerde kayalar ilginç görüntüler alarak çeşitli şekillere bürünüyorlar. Bunlardan biri de kaplumbağya çok benziyen “Kaplumbağ Kayası”. Bu kaya Şamanlar içinde oldukca önem taşıyor.
850 yıl önce Cengiz Han’ın doğduğu, imparatorluk kurduğu bu bölgenin kaderi 1930 da değişiyor. Batılı bir jeolog tuhaf görünümlü kaya gruplarına ‘Kitap Okuyan Lama’, ‘Kaplumbağa’ adını vererek, coğrafya dergilerinde bulgularını yayımlayınca Gorkhi Dağları’nın etekleri önem kazanıyor. 1924’te krallığın yerini sosyalist cumhuriyet alınca baskı altında kalan Budistler ibadetlerine bu vadinin derinliklerinde inşa ettikleri tapınaklarda devam ediyorlar. Vadi boyunca bazı tepelerde yükselen şaman kayalarıda eklenince Gorkhi -Terelj’in mistik ortamı göze batar oluyor. Binlerce yıldır aynı kalan ve insan eliyle bozulmayan, 500 hektarlık bu güzel alan, 1994’te milli park ilan edilerek insanların hizmetine sunuluyor.

Share This Article

You may also like...

Son Postlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *